proboszcz Ks. Bogdan Sankowski

Msze św.:
Niedziele 7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 18.00
Dni powszednie: 7.00, 17.30 (w I piątek o 17.00), 18.00

Kancelaria parafii:
od poniedziałku do piątku 10.00 - 12.00, 16.00 - 17.45
dodatkowo w piątek 19.00 - 20.00
W soboty i niedziele kancelaria jest nieczynna.

"Duży kościół" - tak otwocczanie zwykli mówić o najstarszej świątyni i parafii miasta. Kilka ogólnych informacji znajduje się na stronie poświęconej historii Otwocka, tam też można obejrzeć zdjęcia pierwszej kaplicy; tu postaramy się omówić i zilustrować rzecz bardziej szczegółowo.
Rozwój regionu (domy wypoczynkowe, sanatoria) zaowocował wzrostem liczby mieszkańców - tych stałych i tych sezonowych. Sąsiednia parafia Karczew zdecydowała się objąć miejscowość opieką duszpasterską i tak 22 czerwca 1891 r. karczewski proboszcz ks. Feliks Pyzalski poświęcił kamień węgielny pod budowę kaplicy. Zbudowano ją w tym miejscu, gdzie dziś stoi obecna świątynia. Rok później, 31 lipca rozpoczęto w niej odprawianie stałych nabożeństw.
Stan ten utrzymywał się przez kilkanaście lat, aż wreszcie 1 czerwca 1911 r. oficjalnie erygowano parafię pw. św. Wincentego á Paulo. Do dziś zachowały się parkan i brama przed kościołem (poddane ostatnio renowacji), na której to bramie widnieje cyfra 1911. W obrębie nowej parafii znalazły się początkowo wille otwockie i świderskie, później dołączono do nich Natalin, Rycice i Teklin.
I wojna światowa, a także wojna polsko-bolszewicka to dla regionu trudne czasy: masowy odpływ kuracjuszy negatywnie wpłynął na kondycję finansową lokalnej społeczności, a co za tym idzie - wszystkich instytucji i organizacji. Potrzeba było kilku lat względnego spokoju, by życie Otwocka wróciło do normy. Pod koniec lat 20-tych dało się odczuć, iż ubiegłowieczna kaplica jest już za ciasna i wymaga rozbudowy. I tak, 7 grudnia 1930 r. abp Stanisław Gall poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła. Działo się to za proboszczowania nowego rządcy, ks. Ludwika Wolskiego - którego wkład w rozwój parafii, a przez to i miasta trudno przecenić.
Projekt architektoniczny obecnej świątyni wykonał brat proboszcza, Łukasz Wolski. Na marginesie - jest on autorem także kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Obie budowle są do siebie bardzo podobne, oparte na konstrukcji zwanej "bazylika trzynawowa". Obie też powstały mniej więcej w tym samym czasie - w pierwszej połowie lat 30-tych.
Budowa nowego kościoła odbywała się w dość nietypowy sposób: bryłę starej kaplicy otoczono nowymi murami i - gdy pozwolił na to stopień zaawansowania prac - rozebrano ją. W ten sposób wierni znaleźli się nagle w nowym kościele praktycznie bez specjalnego zamieszania. Tak więc o rozmiarach pierwszej kaplicy świadczy fakt, iż zmieściła się ona w stojącym do dziś "świętym Wincentym".
Konsekracji nowej świątyni dokonał abp Gall 20 października 1935 r.
Po II wojnie nastał dla parafii czas wielkich zmian, dokonanych za proboszcza ks. Wacława Hera. Dobudowano kaplicę Matki Bożej, firma Kamińskich postawiła organy, prof. Z. Łoskot ozdobił wnętrze kościoła freskami i witrażami.
W 1983 r. proboszczem mianowano ks. Jana Świerżewskiego. W ciągu ostatnich 16 lat zmieniło się wiele: powstała nowa plebania i dom katechetyczny (obecnie mieści się w nim Katolickie Liceum Humanistyczne), powiększono i ogrodzono cmentarz, kościół został otynkowany i zyskał nowy dach, obecnie prowadzone są prace konserwacyjne fresków świątyni... Wyliczać można by długo, ale nie należy zapominać o wydarzeniach natury niekoniecznie materialnej, jak chociażby o koronacji obrazu Matki Bożej Swojczowskiej. (O czym piszemy na tej stronie)
Tu natomiast jeszcze kilka słów o niezwykłej uroczystości, jaka miała miejsce 23-24 września 1996 r.: parafia św. Wincentego gościła pielgrzymującą wówczas po Polsce figurę Matki Bożej Fatimskiej. Nawiedzenie miasta rozpoczęło się późnym popołudniem w parafii Otwock-Kresy. Tam po uroczystej mszy św. przeniesiono procesyjnie Figurę do kościoła Księży Pallotynów. Była to największa chyba i najdłuższa procesja w historii Otwocka - uczestniczyła w niej wielotysięczna rzesza wiernych. W parafii Zesłania Ducha Św. odprawiono maryjne nabożeństwo i po godz. 23.00 znów w procesji przeniesiono MB Fatimską do św. Wincentego. O północy rozpoczęła się uroczysta Msza św. z udziałem wszystkich okolicznych kapłanów. Następny dzień wypełniły odprawiane co godzinę msze św., przygotowane przez wszystkie sąsiednie parafie. Zwieńczeniem dnia były nieszpory maryjne i odprowadzenie Figury do granic parafii.

05-400 Otwock
ul. Kopernika 1
tel: (22) 779 31 12
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona internetowa parafii: http://www.apaulo.org.pl/